Maritime begivenheder i DK - 2012

Skillelinie


Sidst revideret: 7. marts 2012 Hele kalenderen

Der tages forbehold for fejl i datoer.

Kalender:
På denne side får du oplysninger om Maritime
begivenheder i Danmark, samt enkelte udenlandske.

Har du kendskab til en maritim begivenhed
der ikke er her på siden skriv til mig. Tak.
Rolf Larsen
Postkasse

Billed:
Fra The Tall Ships Races i Halmstad 2011.
TSR 2011 Halmstad. © Rolf Larsen

Register:

Danmark:

AarhusBigboat Race
AarøsundHaderslev CUP
AgersøHavnefest og Kapsejlads
BagenkopBy- og Havnefest
BogenseFyn Cup
BornholmBornholm Rundt, Kapsejlads
BornholmSeachallenge Bornholm
Bønnerup StrandHavnefest
EbeltoftTS-Skibsdage
FejøSkibsdage på Fejø
FaaborgDM i Nordisk Folkebåd
FaaborgHavnefest på Avernakø
FrederikshavnTordenskjoldsdage
FuresøHavnefest
FynVisens Skib
FynFyn Rundt for bevaringsværdige skibe
GillelejeHavnefest
HadsundWater Festival
HalsNordisk Sejlads 2012
HasleHarmonikatræf
HasleSildefest
HelsingørSjælland Rundt 2012
HjarbækVerdensmesterskaber i Sjægtesejlads
HobroFjordfestival
HorsensHavnens Dag
HouHavnefest
HundestedHavnefest
JuelsmindeHavnefest
JyllingeJollens dag
KarrebæksmindeFiskernes Kapsejlads
KertemindeBig Boat Challenge
KertemindeSail Extreme
KertemindeClassic Fyn Rundt
KertemindeHavnefest
KertemindeFjordens Dag
KlitmøllerWorld Cup (Surfing)
KorsørMaritime Kulturdage
KøbenhavnDragebådskonkurrence
KøbenhavnKulturhavn 2012
KøbenhavnNyhavns Kaffekop
KøbenhavnPæreskuder i Nyhavn
København og hele landet. Fiskens dag 2012
KøbenhavnHavnens Dag
LangelandLangeland Rundt
LimfjordenLimfjorden rundt
LæsøHavets Dag
LæsøHavnefest
LæsøKajfest i Vesterø
LæsøJomfruhummerfestival
LøgstørMuslingehøstfest
LøgstørMuslingefestival
LøgstørDM i østersåbning og champagnesabling
LøgstørMaritim Festival
MariagerFjordens Dag
MarstalSøsætning af skonnerten Bonavista
MarstalTræskibs Sammenslutningens pinsestævne
MarstalÆrø Harmonika Festival
NyborgPinsemarked
Nykøbing MorsSkaldyrsfestival
Nykøbing MorsØsters Event
NystedHajkutter Regatta
OdenseHavnekulturfestival
OmøKapsejlads
RoskildeMaritime Dage
RømøHavnefest
RønneRønne Cup
SillerslevHavnefest
SkovshovedSeawind Eastern Regatta
SkælskørHavnefest
SkærbækHavnefest
SnogebækSnogebæk Havnefest
StegeHistoriske skibe til sildemarked
StenbjergStenbjerg dagen
SvendborgØhavet rundt
SvendborgSea Challenge Fyn
SvendborgBørnenes piratdag
SvendborgClassic Regatta
SvendborgTravaljeroning
SvendborgØboerne kommer
SydfynØhavets Dag
SøbyHavnefest
TroenseÆbleræs
VorupørStrandfest
ÆrøskøbingPeder Gast Regatta

Udland:

Flensborg
Bremen DE Flottentreffen der Spezialschiffe
Flensborg DE Rum Regatta
DE Flensburg Nautics
Flensborg DE Drachenboot-Cup
Flensborg DE Kongelig Classic
Flensborg DE Apfelfart
Flensborg DE Grogtörn
Gdansk PL Baltic Sail 2012
Hamborg DE Hafengeburtstag Hamburg
Kappeln DE Havnefest i Museumshavnen
Kiel DE Kieler Woche
Klaipeda LT The Culture 2012 Tall Ships Regatta
Risør NO Trebåtfestival
Rostock DE Hanse Sail Rostock
Rågö SE Vinden Drar 2012
St. Malo FR The Tall Ships Races 2012
Åland FI Ålands Sjödagar 2012


Skillelinie maaned

Skovshoved

17. Seawind Eastern Regatta
Skillelinie maaned

Løgstør

7. Muslingehøstfest

Årøsund

28. Haderslev CUP, småbådskonkurrence

Skillelinie maaned

Hamborg

11. - 13. Hafengeburtstag Hamburg

Flensborg

18. - 20. Rum Regatta 2012

Aarhus

18. - 19. Bigboat Race

Kerteminde

25. - 27. BigBoat Challenge

Odense

25. - 27. Havnekulturfestival

Nyborg

26. Pinsemarked på havnen

Marstal

26. Søsætning af skonnerten Bonavista

Marstal

26. - 28.
Træskibs Sammenslutningens
pinsestævne i Marstal.
Pinsestævne i Nyhavn © Rolf Larsen Pinsen - hvor træskibsejerne samles
til det årlige pinsestævne.
Se billederne fra pinsestævnet 2011.

Kerteminde

26. - 27. Sail Extreme (Jollestævne)

Furesø

? Furesø Havnefest

Jyllinge

?. Jollens dag

Skillelinie maaned

Nykøbing Mors

1. - 2. Skaldyrsfestival

Marstal

1. - 3. Ærø Harmonika Festival, Marstal Havn

Bogense

1. - 3. Palby Fyn Cup

Bornholm

2. Bornholm Rundt (Kapsejlads)

Kerteminde

8. - 10. Classic Fyn Rundt

Hasle

7. - 10. Harmonikatræf

København

14. Dragebådskonkurrence, Københavns Havn, Tømmergraven

Horsens

? Havnens Dag

Roskilde

9. - 10. Roskilde Havn - Maritime dage

Kiel

16. - 24. Kieler Woche (Kapsejlads)

Frederikshavn

?. Tordenskjoldsdage

Læsø

? Havets Dag (på havnen i Vesterø)

Skælskør

? Havnefest

Fejø

? Skibsdage på Fejø

Hals

28. - 7. juli Nordisk Sejlads
29.-30. juni Hals (DK), 1.-4. juli Uddevalla (S), 5.-7. juli Risør (N)

Helsingør

29. - 1. juli Sjælland Rundt 2012

Skillelinie maaned

Rågö

1. - 7. Vinden Drar 2012

Faaborg

3. - 7. DM i Nordisk Folkebåd 2012

Søby

5. - 8. Havnefest (Ærø)

Hundested

5. - 8. Hundested Havnefest

Sillerslev

5. - 8. Havnefest (Mors)

Hasle

5. - 8. Sildefest

Fyn og øerne

5. - 19. Visens skib
5. Bogense Gl. Havn
8. Middelfart Gl. Havn
9. Assens Marina
10. Søby Havn
11. Marstal Havn
16. Lundeborg Havn
17. Svendborg Havn
19. Lyø Havn

St. Malo

5. juli - 26. aug.


The Tall Ships Races
The Tall Ships Races 2011 © Rolf Larsen St. Malo, Frankrig 5. - 8. juli
Lissabon, Portugal 19. - 22. juli
Cadix, Spanien 26. - 29. juli
La Coruna, Spanien 10. - 13. august
Dublin, Irland 23. - 26 aug.

Stenbjerg

8. Stenbjerg dagen, Stenbjerg Landingsplads

Ebeltoft

9. - 15. TS-Skibsdage i Ebeltoft

Løgstør

13. - 15. Muslingefestival

Vorupør

13. - 15. Strandfest

Baltic Sail

5. juli - 19. aug.


Sejl- og veteranskibe
Baltic Sail 2007© Rolf Larsen Gdansk 5. - 8. juli
Klaipeda 27. - 29. juli
Swinoujslie 3. - 5. aug.
Karlskrona 9. - 11. aug.
Rostock 9. - 12. aug.
Sassnitz 17. - 19. aug.

Hou

13. - 15. Hou Havnefest

Juelsminde

11. - 15. Juelsminde Havnefest

Åland

17. - 22. Ålands Sjödagar 2012

Læsø

13. - 14. Havnefest i Østerby

Karrebæksminde

? Fiskernes Kapsejlads

Bagenkop

13. - 15. Bagenkop By- og Havnefest

Gilleleje

19. - 22. Gilleleje Havnefest

Agersø

20. - 22. Havnefest og Kapsejlads

Faaborg

20. - 22. Havnefest på Avernakø

Fyn

22. - 27. Fyn Rundt for bevaringsværdige skibe
22. Skibene samles i Kerteminde
23. Kerteminde til Middelfart
24. Middelfart til Assens
25. Assens til Sønderborg
26. Sønderborg til Faaborg
27. Faaborg til Svendborg

Svendborg

22. - 27. Øhavet Rundt

Bremen

25. - 29. Flottentreffen der Spezialschiffe (Bremerhavener Festwoche)

Snogebæk

26. - 29. Snogebæk Havnefest

Læsø

Uge 29 Kajfest i Vesterø

Svendborg

29. - 4. aug. Sea Challenge Fyn

Svendborg

31. Børnenes piratdag

Skillelinie maaned

Risør

2. - 5. Trebåtfestival

København

3. - 5.


Kulturhavn 2012
Kulturhavn 2008 © Rolf Larsen Se billeder fra Kulturhavn 2008:
Foreninger viser deres kunnen.

Læsø

4. Jomfruhummerfestival

Kerteminde

4. - 5. Kerteminde Havnefest

Nysted

6. - 8. Hajkutter Regatta (Nysted - Rostock)

Svendborg

9. - 11. Classic Regatta

Rostock

9. - 12. Hanse Sail Rostock

Hadsund

? Water Festival

Langeland

? Langeland Rundt

Flensborg

16. - 19. Flensburg Nautics

Hjarbæk

17. - 19. Verdensmesterskaber i Sjægtesejlads på Hjarbæk Fjord

Bornholm

17. - 19. Seachallenge Bornholm

Kappeln

17. - 19. Havnefest i Museumshavnen

Skærbæk

18. Skærbæk Havnefest

Klaipeda

aug.- sep. The Culture 2012 Tall Ships Regatta
18.-21. Klaipeda (LT), 26.-28. Turku (FI), 2.-5. sep. Gdynia (PL)

Korsør

22. - 26. Maritime Kulturdage

København

25 Nyhavns Kaffekop

Ærøskøbing

25. - 26. Peder Gast Regatta

Flensborg

25. Drachenboot-Cup

Løgstør

26. DM i østersåbning og champagnesabling

Rømø

? Havnefest

Flensborg

30. - 2. Kongelig Classic

Skillelinie maaned

København

1. - 9.


Nyhavn
Pæreskuderne fra Fejø
Pæreskuderne fra Fejø © Rolf Larsen Fra lørdag d. 1. sep. kl. 10
til søndag d. 9. sep.
kan der købes frisk frugt fra Fejø.

Stege

7. Historiske skibe til Sildemarked

Løgstør

8. - 11. Maritim Festival

København

? Fiskens dag   Rådhuspladsen og hele landet

Rønne

? Rønne Cup (Kapsejlads)

Mariager

9. Fjordens Dag. Mariager, Hobro, Stinesminde, Hadsund og Kongsdal.

Kerteminde

9. Fjordens Dag

Limfjorden

10. - 15.


Træskibssejladsen
Limfjorden Rundt
Limfjorden Rundt © Rolf Larsen Fra mandag d. 10. sep.
til lørdag d. 15. sep.
kan du opleve Europas største træskibssejlads på Limfjorden.

Svendborg

15. Travaljeroning, de maritime skoler dyster i maritim tvekamp

Klitmøller

17. - 23. World Cup (Surfing)

Rudkøbing

? Flydende Bådmarked

København

? Havnens Dag

Skillelinie maaned

Nykøbing Mors

12. Østers Event

Hobro

? Fjordfestival

Troense

12. - 13. Æbleræs (fra Troense til Svendborg)

Flensborg

? Apfelfart (Æblesejlads og basar).

Skillelinie maaned

Svendborg

24. Øboerne kommer

Skillelinie maaned

Flensborg

26. Grogtörn
Skillelinie
Kalender oprettet: 1. februar 2004.
Tilbage til FORSIDEN Op til 1ste linie